گیج فشار تصفیه آب

گیج فشار Pressure Gauge  وظیفه و نقشی در تصفیه کردن آب ندارد اما برای تعمیرات و نگهداری دستگاه تصفیه آب، اطلاعات مهمی را ارائه می دهد . گیج فشار ، فشار آب ورودی به ممبران را نشان میدهد که دانستن آن بسیار مهم است و بر اساس آن میتوان اطلاعات زیادی را بدست آورد.

از گیج های فشار در صنایع مختلف و زیادی استفاده میشود و در رنج های مختلفی موجود هستند. در دستگاه های تصفیه آب نیز از یک عدد گیج فشار استفاده میشود تا از میزان فشار پمپ و آب ورودی به فیلتر ممبران آگاه شویم . زیرا بازدهی فیلتر ممبران شدیدا وابسته به فشار آب ورودی به آن است و در زمان تعمیرات آگاهی از میزان فشار بسیار پر اهمیت است .  از آنجا که معمولا فشار پمپ تصفیه آب تا محدوده 150PSI است، گیج های فشار مورد استفاده در دستگاه های تصفیه آب خانگی ؛ در بازه 0 تا 150psi هستند. درون گیج های فشار یا از مایعات خاص مثل گیلیسرین استفاده میشود و یا خشک هستند که البته نمونه های روغنی رایج تر هم هستند و اعداد را بهتر و دقیق تر نشان میدهند.

حالت های خرابی گیج فشار

1- اعداد را بیشتر از مقدار واقعی نشان میدهد .

2- عدد بر روی مقداری مشخص ثابت شده است و تکان نمیخورد .

3- گیج فشار بر روی صفر قرار دارد و هیچ تغییری نمی کند .

4- سیاه شدن صفحه نمایش و فضای درون گیج فشار

5- لرزش بسیار شدید عقربه و نوسان داشتن آن

 نکته : 

البته ابتدا مطمئن شوید که گیج فشار خراب است و عمل نکردن آن ، به دلیل کار نکردن پمپ یا شیر برقی نیست . اگر دستگاه تصفیه آب تولید آب دارد و همه چیز آن نرمال و عادی است و فقط گیج فشار عددش صفر باقی میماند ، نشان دهنده خرابی گیج فشار است در غیر اینصورت وارد بخش عیب یابی شوید و مشکل اصلی دستگاه خود را بیابید 

رفع ایراد گیج فشار :

اگر مورد اول و دوم برای گیج فشار پیش بیاید ، تعمیرش بسیار سخت است و حتما نیازمند آگاهی و تجربه بالایی است و در اکثر مواقع کسی اقدام به تعمیر آن نمیکند مگر اینکه شرایط خاصی داشته باشد .

در مورد مشکل سوم که شایع نیز می باشد ، دو حالت ممکن است رخ داده باشد :

الف : روزنه ورودی به گیج فشار ، مسدود شده باشد و همین مسئله سبب می شود که سیال یا آب وارد گیج فشار نشود و طبیعتا عدد صفر را نمایش خواهد داد . برای رفع این مشکل ، باید از درون هوزینگ سوم که گیج فشار درون آن پیچ شده است ، با یک سوزن یا شیء نوک تیز ، مسیر روزنه را باز کنید . این روزنه به دلیل ایجاد جرم و رسوب مسدود میشود .

ب : ممکن است قطعات داخلی خراب شوند یا ارتباطی از بین برود و همین موضوع سبب موجب شود که عقربه حرکتی نکند . تعمیر در این حالت کار سختی است .

در حالت چهارم یعنی سیاه شدن صفحه نمایش و فضای داخلی ، کافی است که روغن یا گلیسیرین درون گیج را تخلیه کنید و با روغن جدید جایگزین کنید . با گذشت زمان کیفیت روغن یا گیلیسیرین افت پیدا کرده و تغییر رنگ داده است.

در حالت پنجم ممکن است این مشکل از کم شدن سطح روغن و گیلیسرین باشد که در این صورت بهتر است که کمی به گیج اضافه کنید . البته یکسری گیج های فشار هم هستند که کلا بدون روغن هستند به آنها گیج خشک گفته میشود . این نوع گیج های فشار معمولا کمی لرزش و پرش عقربه دارند . پرش و لرزش عقربه میتواند از پمپ نیز باشد که به علت کار کردن غیر یکنواخت، باعث بالا و پایین رفتن فشار میشود.

  • hossein shafiei
  • فوریه 20, 2023
  • 145 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!