سه نوع باکتری خطرناک در آب هاب آلوده

انسان با نوشیدن آب آلوده، آب رودخانه ها، چشمه ها و منابع آب زیر زمینی میتواند برای خود خطرات و مشکلات جدی را به ارمغان بیاورد و به بدن خود صدمات زیادی را وارد کند.

سه نوع باکتری خطرناک

بیشتر کسانیکه به کمپینگ، پیاده روی و کوهنوردی می روند با استفاده از آب های آلوده به بیماری ها و عوارضی شدید دچار می شوند که عوامل اصلی این بیماری ها و عوارض ها را میتوان این سه نوع باکتری که در ادامه با آن ها آشنا میشوید دانست. بیماری های گوارشی نظیر اسهال شدید،استفراغ، تهوع و همچنین سردرد و خستگی از عوامل این باکتری ها می باشد.

کریپتوسپوریدیوم (Cryptosporidium)

کریپتوسپوریدیوم (cryptosporidium)  یکی از انواع انگل های تک سلولی است که بیماری های گوارشی مثل اسهال، گرفتگی شکم، استفراغ و تهوع را در انسان ایجاد میکند. واژه کریپت به معنی مخفی است. کریپتوسپوریدیوم یک انگل فرصت طلب و خود محدود شونده است یعنی در افراد با سیستم ایمنی سالم به طور خود به خود درمان میشود.
اما در افرادی که سیستم ایمنی پایینی دارند، مانند کودکان و سالمندان و افرادی که دچار بیماری های سرطان و ایدز هستند میتواند بسیار خطرناک باشد و عفونت های طولانی را برای آن ها به همراه داشته باشد البته در بعضی موارد میتواند جان انسان را به خطر بیندازد.

ای کولی (E. coli)

تهوع، استفراغ و اسهال از علائم ابتلاء به باکتری ای کولی است. دانشمندان در یک تحقیق کشف کردند افرادی که گروه خونی A دارند بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به اسهال خونی و باکتری ای کولی هستند.
مانند باکتری‌های دیگر،‌ تکثیر رویشی و غیرجنسی ای کولی نیز با تقسیم دوتایی انجام می‌شود.
این باکتری شایع‌ترین عامل عفونت دستگاه ادراری است که حدود ۹۰ درصد از عفونت‌های ادراری در زنان جوان را به خود اختصاص می‌دهد. علائم بالینی این عفونت به صورت تکرر ادرار، سوزش ادراری، خون در ادرار و چرک در ادرار است. افراد سالم در بعضی موارد توانایی مقابله با این باکتری را دارند ولی این باکتری برای کودکان و سالمندان میتواند خطر جدی ایجاد کند.

لامبلیا ژیاردیا (Giardia Lamblia)

ژيارديا يكي از شايعترين انگل هاي تك ياخته اي روده اي در انسان و پستانداران مختلف مي باشد. این باکتری از راه استفاده از آب های آلوده و یا شستن دست و مواد خوراکی به بدن انسان راه می یابد. انتقال اين انگل از طريق مدفوعي- دهاني صورت مي گيرد. لامبلیا ژیاردیا یکی از عوامل مهم ایجاد کننده اسهال به خصوص در کودکان سنین دبستانی است. درمان شیمیایی این بیماری معمولا بر اساس تجویز یکی از سه داروی مترونیدازول, تینیدازول و فورازولیدون صورت می گیرد که این داروها اثرات جانبی متعددی دارند.

 

 

  • تیم تولید محتوا
  • ژوئن 23, 2023
  • 339 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!