فیلتر ممبران

پراستفاده ترین نوع دستگاه تصفیه آب در ایران دستگاه های اسمزمعکوس یا RO می باشد. به جهت استفاده از فیلتر ممبران در این دستگاه ها که میتواند بیشتر آلاینده های میکروبی آب را از بین ببرد، این دستگاه ها توانسته اند بسیار معروف و محبوب شوند و در اکثر کشورها رواج پیدا کنند. در تمام دستگاه ها فیلتر اصلی که دستگاه اسمزمعکوس دارد ثابت است. اسم این فیلتر ممبران شناخته شده است ودر دستگاه جزء اصلی محسوب می شود. این فیلتر در مرحله سوم یا چهارم دستگاه نصب می شود. در این مقاله میتوانید همه چیز را در رابطه با فیلتر ممبران بدانید.

فیلتر ممبران چگونه است؟

در دستگاه های RO فیلتر ممبران نقش اصلی را ایفا می کند. فیلتر ممبران با مکانیزم یکسان در دستگاه های NF یا همان نانوفیلتراسیون و همچنین در دستگاه UF یا همان اولترافیلتراسیون استفاده می شود.

این فیلتر در مسیر آب در دستگاه های اسمز معکوس قرار می گیرد. تنها چیزی که از فیلتر عبور می کند آب مصرفی است اما نمک های محلول و همچنین مواد آلی داخل لایه های فیلتر ممبران باقی می ماند.

در واقع این فیلتر آب را به دو مسیر تبدیل می کند. که در مسیر اول آب تمیز بدون فلز های سنگین و نمک های محلول و در مسیر دوم هم آب دارای فلزهای سنگین و نمک های محلول که به سمت فاضلاب می رود.

فیلتر ممبران همانند لایه ی غشایی است که بیشتر از کامپوزیت های نازک درست شده است. برای اینکه قدرت دستگاه تصفیه آب را بالا ببرند در بعضی فیلتر ها از کامپوزیت های پلیمری هم استفاده می کنند. در فیلتر ممبران آمریکایی و تایوانی بیشتر از این نوع پلیمرها کار می کنند. استقامت PH و غلظت این لایه غشایی بسیار کم است و فقط برای تصفیه آب به کار می رود.

هیچ ماده ای داخل لایه های فیلتر ممبران باقی نمی ماند به همین دلیل فیلتر ممبران تصفیه آب عمر طولانی تری نسبت به سایر فیلتر ها کربن و رسوب دارد. به همین جهت فیلتر ممبران اصل بیشتر از دو الی سه سال کار می کند.

تعویض فیلتر ممبران به راحتی انجام می شود و اصولا کمتر به هواگیری نیاز دارد و همچنین قیمت این فیلتر هم نسبت به کیفیت خوبی که دارد بسیار مناسب است.

این فیلتر حتی میتواند نمک های محلول را هم از بین ببرد در صورتی که فیلتر رسوب تنها میتواند از رسوبات و نمک های نامحلول مانند آهک جلوگیری کند.

زمان تعویض فیلتر ممبران

عمر فیلترهای ممبران به چندین عامل وابسته میباشد که مهمترین آنها عبارتند از :

1- میزان مصرف

2- کیفیت آب ورودی

3- کیفیت ساخت خود فیلتر

4- عملکرد دستگاه و کیفیت فیلترهای پیش تصفیه

و…

معمولا در استفاده خانگی و با کیفیت معمولی آب شهرها، این فیلترها حداقل تا دو سال دوام دارند که در شرایط مختلف میتواند بسیار کمتر و یا بیشتر از این دو سال باشد . به طور کلی از نظر زمانی نمیتوان برای فیلتر ممبران پایان کار مشخص کرد و تا زمانی که عملکرد این فیلتر مناسب باشد، نیازی به تعویض نیست و گاهی عمر آن تا 10 سال خواهد بود .

  • تعمیر نوین
  • ژوئن 23, 2023
  • 74 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!