فیلتر فرابنفش

امروزه تهیه دستگاه تصفیه آب خانگی برای بیشتر خانه ها واجب و ضروری است. در تصفیه خانه های اصلی شهرها تصفیه اولیه صورت می گیرد اما بازهم با این وجود املاح زیادی در آب وجود دارد که آب آشامیدنی را بی کیفیت میکند و برای سلامتی انسان ضرر دارد. البته باید بدانید که در برخی مناطق کشور تصفیه خانه جدید هم به وجود نیامده و با بعضی مواد شیمیایی مثل کلر تصفیه آب صورت می گیرد. در دستگاه تصفیه آب فیلتر فرابنفش وجود دارد که با وجود این فیلتر تمامی میکروب های بیماری زا از بین می رود و دیگر هیچ ویروسی در آب بدن انسان را تهدید نمی کند. البته فیلتر فرابنفش در همه دستگاه های تصفیه آب موجود نیست.

فیلتر فرابنفش

آلاینده های میکروبی و ویروس های بیماری زا در اثر تابیدن اشعه های فرابنفش از بین می رود و همچنین میتواند بسیاری از میکروب ها و باکتری ها را حذف کند.

در بیشتر دستگاه های تصفیه آب فیلتر فرابنفش را نصب نمی کنند مگر در مواقع ضروری و خاص نصب این فیلتر در کارخانه انجام می شود. البته این فیلتر به راحتی قابلیت اضافه شدن به دستگاه هایی که این فیلتر را ندارند، دارد. نکته قابل توجه ای که باید درنظرداشت این است که در پنج مرحله تصفیه آب مرحله چهار مهم ترین مرحله است در این  مرحله با وجود فیلترممبران که درآن بیشتر درصد  میکروب ها و مواد سمی و شمیایی اعم از کلر از بین می رود و درمرحله بعدی که مرحله پنجم است بازهم این عملیات تکرار می شود. البته باید بدانید که در همین عملیات عمومی تصفیه؛ میکروب ها و مواد سمی و شیمیایی از بین می روند اما ممکن است به علت وجود میکرواگانیسم ها در آب برخی از مناطق، بالاتر از حد نرمال دیگر مناطق باشد. دراین صورت حتما باید از فیلتر فرابنفش برای حذف میکروب در مرحله مازاد اقدام کرد.

گاهی ممکن است آبی که در خود مخزن تصفیه جمع و ذخیره شده است دچار آلودگی شود و چون این آب از فیلتر ممبران رد شده و دیگر نمی شود به تصفیه آن امیدوار بود،  فیلترفرابنفش می تواند به عنوان آخرین مرحله آبی که در مخزن وجود دارد را قبل از استفاده دوباره تصفیه کند.

نحوه کار فیلتر فرابنفش

باید در نظر داشته باشید که فیلتر فرابنفش توانایی کشتن میکروب ها و ویروس ها را ندارد و آن ها را به کلی نابود نمی کند بلکه با امواج فرابنفش، ماده ژنتیکی این میکروارگانیسم ها را دچار تغییرات کرده و توانایی بیماری زایی ویروس را خیلی ضعیف می کند.

فیلترهای فرابنفش از یک لامپ تشکیل شده که طول موجی حدودا ۲۰۰ تا ۳۰۰ نانومتر ساطع کرده و روی ژن میکروارگانیسم اثر مطلوب می گذارد.

لامپ های یو وی، بلند و باریک است تا تاثیر امواج UV افزایش دهد. برای جلوگیری از خطر اشعه UV، لامپ داخل محفظه فلزی قرار داده شده و آب اطراف این محفظه استریل می شود.

  • تعمیر نوین
  • ژوئن 23, 2023
  • 78 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!