امروزه سلامتی آب آشامیدنی برای افراد اهمیت بسیاری دارد و همانطور که میدانید مصرف آب سالم بدون آلودگی چقدر روی سلامت بدن و همینطور عملکرد بهتر بدن تاثیر دارد پس استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی بسیار شایع شده و افراد زیادی هستند که از این دستگاه در منازل خود استفاده می کنند دستگاه تصفیه آب مدل های  مختلفی دارند ولی پرمصرف ترین آن ها دستگاه تصفیه آب زیر سینکی است که با فناوری اسمز معکوس آب را تصفیه می کند .

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی

در مرحله اول پس از وارد شدن آب شهری که شامل آلودگی ها و ذرات درشت و ریز است توسط شلنگ دستگاه وارد فیلتر اول که پنج میکرون است می شود در این مرحله ذراتی که اندازه آن ها تا پنج میکرون هستند از آب آشامیدنی جدا می شوند و اگر در این مرحله این اتفاق نیفتد این ذرات که شامل شن و ماسه و ممکن رسوبات داخل لوله ها  و غیره باشند به دستگاه آسیب برسانند . پیشنهاد می شود که در مناطقی که آلودگی و شن و ماسه و … اب ورودی زیاد است قبل از فیلتر اول دستگاه خانگی در ورودی ساختمان فیلتر های استیل استفاده شود .

فیلتری که در این مرحله قرار دارد از جنس پلی پروپیلن است که پس مدتی که استفاده می شود با توجه به تغییر رنگی که می دهد و کدر شدن آن نیاز به تعویض به موقع دارد و باید حتما تعویض شود در غیر این صورت باعث کم شدن کیفیت آب و خرابی دستگاه می شود .

عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی در مرحله دوم

در مرحله دوم آب از پایین وارد ذرات کربن فعال می شوند و با گذر از این ذرات بو نامطبوع آب را کاهش می دهد و همینطور با از بین بردن کلر آب شهری آن را برای رفتن به مراحل بعد آماده می کند عملکرد فیلتر کربن گرانول به این صورت که بو و طعم نامطبوع را از بین میبرد و آب را تا حدی آماده مصرف می کند . تعویض فیلتر بستگی به مقدار آلاینده هایی که در آب قرار دارند اما معمولا بین 4 تا 6 ماه باید فیلتر تعویض کرد تا باعث خرابی دستگاه نشود .

عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی در مرحله سوم

فیلتری که در این قسمت وجود دارد کارش تکمیل کننده دو مرحله قبل است عملکرد این فیلتر به صورتی است که کلر و گاز های شیمیایی را به صفر می رساند ذرات سرب باقی مانده را حذف می کند . این فیلتر به دمای آب حساس است و نباید دمای آب بیش از 45 درجه سانتی گراد باشد وگرنه خاصیت خود را از دست می دهد حالا آب شهری آماده وارد شدن به مرحله اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی است .

عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی در مرحله چهارم

آب پس گذشتن از سه مرحله به مرحله اصلی تصفیه آب می رسد در مرحله فیلتر ممبران تغییرات بسیاری اعمال می شود تا به آشامیدنی سالم تری تبدیل شود آب توسط یک پمپ با فشار وارد فیلتر ممبران می شود در این فیلتر آب را به روش فشار اسمز معکوس از ذرات و آلودگی ها و املاح مضر پاک می کند و در محل ذخیره دستگاه تصفیه آب جمع می شود . آبی که خالص و ناشی از هر گونه آلودگی است وارد منبع می شود و آب الوده به فاضلاب باز می گردد .

مرحله پنجم ذخیره آب در منبع

آب شهری پس از گذشتن از چهار مرحله گفته شده در بالا وارد منبع می شود زمانی که شیر آب را باز می کنید فشار داخل منبع تغییر می کند و این تغییر باعث پمپاژ آب می شود و زمانی که آب داخل منبع خالی و کم می شود دستگاه تصفیه آب خانگی مجدد شروع به تصفیه آب می کند و دوباره منبع پر می شود و دستگاه متوقف می شود در این مرحله یک فیلتر کربنی استفاده شده تا در صورت راکد ماندن آب به مدت طولانی طعم نامطبوع آب را از بین ببرد .

مرحله اخر تصفیه آب خانگی

زمانی که شما به تازگی از آب تصفیه مصرف می کنید ممکن است  طعم آن برای شما خوشایند نباشد و دلیل آن خلوص بسیار زیاد آب است در این مرحله فیلتری تعبیه شده که تا حدی این طعم و مزه تلخ را از بین ببرد و بعد از مدتی که از این آب بنوشید به طعم آن عادت می کنید و این فیلتر مواد معدنی موجود در آب را براساس نیاز بدن تنظیم می کند .

  • hossein shafiei
  • ژانویه 18, 2022
  • 69 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!